הקשר בין אקזטר סיטי לנבחרת ברזיל

סיפור מרתק על קשר חם בין קבוצה אפורה מהליגה הרביעית באנגליה, לבין הנבחרת הטובה בעולם, אותו גילינו במקרה תוך כדי ביקור במועדון בשנת 2013.

השנה: 1914. הימים: ימי פרוץ מלחמת העולם הראשונה. אירופה: כמרקחה.
בעיתוי מושלם, כשבועיים ימים בדיוק לפני שבריטניה הכריזה מלחמה על גרמניה, והחלה תקופת שפל בהיסטוריה העולמית, יצאה לה קבוצה קטנה של כדורגלנים אנגליים מאוד ואופטימיים מאוד למשימה מסיונרית להפצת הכדורגל האנגלי בדרום אמריקה. על הדרך, תכננו השחקנים להרוויח גם כמה ירוקים. אניית הנוסעים שהיתה כלי הרכב המועדף באותה תקופה ליעדים כאלה, פלטה אל חופיה הזהובים של ארגנטינה ב 30.7.1914 את שחקני של Exeter CIty FC, מהליגה השנייה באנגליה באותם ימים.

לקבוצה האנגלית נקבעו מספר משחקי ראווה שהכנסותיהם קודש לקופת המועדון, כשמרבית הקהל ביציעים היו למעשה אזרחים בריטים שנמלטו מרוחות המלחמה שנשבו חזק חזק והרחק הרחק באירופה.
עייפים ופצועים מסדרת המשחקים האינטנסיבית שפקדה אותם ולמודי סבל מהחום המעיק של היבשת הדרומית, קבעו האנגלים גם סידרה של שלושה משחקים בריו דה ז'נירו – ברזיל.

משחק אחד שוחק נגד קבוצת גולים שנקראה: Rio British FC, משחק אחר שוחק נגד קבוצה אלמונית של חובבים מקומיים, והמשחק האחרון שוחק מול קבוצה שלימים הוכרה ע”י כל גורמי הכדורגל הרשמיים כלא אחרת מנבחרת ברזיל. אותו משחק היסטורי שהתקיים באיצטדיון Laranjeiras (מגרשה הביתי של קבוצת Fluminense) ב 21 ליולי, נחשב באופן רשמי למשחק הראשון של נבחרת ברזיל מאז ומעולם. תוצאת המשחק לא נקבעה רשמית עד היום. יש הטוענים כי המשחק הסתיים בתוצאה 2:0 לטובת המקומיים, ויש הטוענים כי התוצאה הייתה דווקא תיקו 3.

 

מאז אותו משחק, רק טוב קרה לכל הנוגעים בו: Fluminense הפך להיות אחד המועדונים המפורסמים באומת הסמבה בהיותו ספק של רבים מכשרונות העל שצמחו בה. ברזיל עצמה הפכה להיות מעצמת כדורגל, ואומת הכדורגל המפורסמת והאהודה בתבל כשבארון הגביעים של ההתאחדות נחים להם בשלווה לא פחות מחמישה גביעי עולם. וכן, גם אקזטר הצנועה יצאה נשכרת מאותו יום, בהופכה לאורחת כמעט קבועה בארבע הליגות הבכירות באנגליה.

99 שנים לאחר אותו משחק, ביקרנו באופן שרירותי למדיי את אקזטר במסגרת מסענו השלישי. בעודנו צועדים במסדרונות המועדון, מצאנו עצמנו משתאים לנוכח תמונה גדולה שהייתה תלויה על אחד הקירות, בה נראה קפטן נבחרת ברזיל, דונגה, לוחץ את ידיו של קפטן אקזטר. מנהל השיווק של המועדון שהתלווה אלינו, סיפר לנו בעיניים נוצצות את ההיסטוריה שמאחורי התמונה, שציינה 90 שנים לאותו מפגש. רק אז הבנו את תרומתו האדירה של המועדון הצנוע הזה לדברי ימי הכדורגל העולמי.

 

EXE_017

בשנת 2014, הוזמן מועדון אקזטר סיטי למשחק ראווה לציון מאה שנים לאותו אירוע. המשחק התקיים בדיוק באותו איטצדיון Laranjeiras של Fluminense, שעל אותו כר דשא התמודדו עשרה עשורים קודם לכן שחקני שתי הקבוצות. אגב, שלטונות ברזיל ממעטים במודע לשפץ ולחדש אותו כמחווה לרומנטיקה וההיסטוריה שהתרחשו בו.

exeter_vs_brazil_2004

תגיבו, מה ׳כפת לכם?

תגובות