מיהו עוף החול האמיתי של ווימבלדון?

הסיפור המרתק על ההיסטוריה של מועדוני הליגה השלישית והרביעית AFC Wimbledon, ו- MK Dons, הטוענות לכתר: ״הקבוצה המקורית של ווימבלדון״.

בשנת 1889 הוקם בלונדון מועדון שנקרא: "ווימבלדון". המועדון בילה את מירב שנותיו בליגות החובבניות למחיצה, עד עונת 1976-77, בה נבחר לעלות לפירמידת ה"ליגה האנגלית" – מה שכלל את ארבעת הליגות הבכירות. תצוגות כדורגל מרשימות ונדירות באיכותן ובסמיכותן בעונות שלאחר מכן, הביאו לכך שהמועדון טיפס במהירות רבה בסולם הליגות, עד שהגיע לליגה הבכירה דאז: ה- First Division, והתמודד עם עוד 15 קבוצות אחרות בעונת 1986/87 על האליפות.
הזכייה הלגמרי בלתי צפויה בגביע האנגלי בשנת 1988 הקנתה למועדון קוטל הענקים את שם החיבה שלו: Fairytale – סיפור אגדה.
הכל היה טוב ויפה עד שכמה בעלי עניין במועדון החליטו שהאיצטדיון הביתי הקטן והאינטימי של ווימבלדון שנקרא Plough Lane (פלו ליין), הוא ביתי, קטן ואינטימי מדיי, מה עוד שהוא לא השתנה כלל מימי הכדורגל החצי-מקצועני של הקבוצה. בדיוק אז התחילו הצרות, והחל למעשה, הסוף של המועדון המקסים הזה:

בשנת 1979, החליט נשיא ווימבלדון, רון נודס, לבחון אפשרות מעבר של הקבוצה למילטון קיינס – עיר חדשה שהוקמה מאפר רק כמה שנים קודם לכן, שם הובטח למועדון איצטדיון חדש ומפנק. נושאי המשרות בעיריית מילטון קיינס חיפשו להעלות את קרנה של העיר באמצעות הענקת הטבות מסים למועדוני כדורגל שיעתיקו את פעילותם לתחומי העיר. אותו רון נודס פזל לצדדים וראה את הנהלות צ'רלטון את'לטיק ולוטון טאון כבר מצביעות בפה מלא על מעבר דומה, וגם הוא רצה להצטרף לחגיגה..
בסופו של דבר, קבוצת ווימבדלון המשיכה לשחק ב-Plough Lane עד שנת 1991, אבל מאחר והנהלת המגרש לא הצליחה לתחזק אותו כראוי, הוא נסגר, ועל ווימבלדון נגזר לחלוק את הביתיות עם קריסטל פאלאס השכנה ב Selhurst Park, במהלך ששני הצדדים רואים בו כתם שחור עד היום…

בחודש ספטמבר של שנת 2003, לאחר החלטה שערורייתית של ההתאחדות האנגלית, אושרה לבסוף העתקת מיקומו של המועדון לעיר מילטון קיינס. ההחלטה יכולה הייתה לזכות באהדה רחבה יותר לולא העיר הצעירה הייתה ממוקמת כ-90 ק"מ צפונית מלונדון, במחוז באקינגהאמשייר – רחוק רחוק מההווי הווימבלדוני / לונדוני, שבדרום מערב הבירה. המהלך החד-צדדי הזה של ההתאחדות גרר אחריו את הצעדים שהובילו ללידתו של המועדון החדש אי שם באחד הערבים החמים של יוני 2006: קבוצת אוהדים שלא הכירה במילטון קיינס בתור ממשיכת הדרך של ווימבדלון ההיסטורית, הקימה מועדון חדש בשם AFC Wimbledon. המועדון הוקם בתחילה, באופן זמני, במגרשה של קבוצת החובבים Kingstonians, בפרפבר הלונדוני האפרורי Kingston. הזמני הפך להיות קבוע, ומאז, מתחדש הסכם האירוח בין המועדונים זה העונה השמינית, ולוומבלס עדיין אין בית משלהם.

כיום, שתי הקבוצות משחקים בליגות שונות. MK Dons ב Leage 1 ו- AFC ב Leage 2. המפגש האחרון בין הקבוצות היה במסגרת הגביע ב- 2.12.2012. המשחק שהסתיים בניצחון 2:1 ל- MK. את הקבוצה מעניינים מאבקי עליה לצ'מפיונשיפ, וכמעט בכל עונה היא מסיימת בין עשרת המקומות הראשונים, עם תדמית של קבוצה אמידה ועיקשת.
אך את אוהדי AFC מעניין רק דבר אחד: לחזור הביתה. נכון לחודש מרץ 2014, עדיין לא אושרו תכניות בניית הקומפלקס החדש של AFC, במגרש ששוכן מול חורבות ה Plough Lane הישן שנח מנוחת עולמים. יודעי דבר במועדון מודים בצער שגם שאפילו בשנת 2016 אין צפי לתחילת עבודות הבנייה.

את AFC Wimbladon ביקרנו במסע של שנת 2013. התארחנו במועדון חברתי, חם, שמנוהל בידי אוהדים שבאמת אוהבים את המועדון ואת ההיסטוריה שלו.
את תשובתנו לשאלה הרטורית שבכותרת הפוסט אתם בוודאי כבר מנחשים לבד…
אי לכך, הרשו לנו לקנח בקריאה המסורתית:  COME ON YOU DONS!!!

בתמונה למעלה: שערי איצטדיון ה- Plough Lane וכתובת הגרפיטי המפורסמת שמלווה את אוהדי הקבוצה מאז עזיבתו

תגיבו, מה ׳כפת לכם?

תגובות